Rugby League NZRL Junior Development

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
7,359
877
113
Sunshine Coast
New Zealand Rugby League is pleased to announce the following players have been selected for the Junior Kiwis U19 wider squad:

Bayleigh Bentley-Hape – Sydney Roosters
Dylan Brown – Parramatta Eels
Valance Harris – Parramatta Eels
Kayal Iro – NZ Warriors
Temple Kalepo – NZ Warriors
Asu Kepaoa – Sydney Roosters
Spencer Leniu – Penrith Panthers
Etu Vinny Lui – Parramatta Eels
Christian Ma’anaima – Newcastle Knights
Sione Moala – NZ Warriors
Griffin Neame – North Queensland Cowboys
Shalom O’ofou – St. George Illawarra Dragons
Junior Pua – NZ Warriors
Selestino Ravuataumada – NZ Warriors
Jordan Riki – Brisbane Broncos
Simi Sasagi – Newcastle Knights
Ioane Seiuli – Gold Coast Titans
Tyler Slade – NZ Warriors
Vito Tevaga – Cronulla Sharks
Matthew Timoko – Canberra Raiders
Starford Toa – Newcastle Knights
Emmanuel Tuimavave-Gerrard – NZ Warriors
Christian Tuipulotu – Sydney Roosters
Paul Turner – NZ Warriors
Isaiah Vagana – NZ Warriors

Junior Kiwis coaching staff are as follows:
Head Coach: Ezra Howe
Assistant Coaches: Moehewa Armstrong, Francis Meli
Head Strength & Conditioning Coach: Donny Singe
Head Trainer: Junior Mautairi
Physio: Simon Keepa
Manager: Jerry Seuseu

https://nzrl.co.nz/under-19-junior-kiwis-fixture-confirmed/
UPDATED
New Zealand Rugby League is pleased to announce the following players have been selected for the Junior Kiwis U19 team set to take on the Australian School Boys on September 29th in Queensland.

Junior Kiwis U19
Asu Kepaoa (Sydney Roosters)
Christian Ma'anaima (Newcastle Knights)
Daniel Ticehurst (Newcastle Knights)
Emmanuel Tuimavave-Gerrard (Warriors)
Etu Vinny Lui (Parramatta Eels)
Griffin Neame (North Queensland Cowboys)
Isaiah Vagana (Warriors)
Jordan Riki (Brisbane Broncos)
Junior Pu'a (Warriors)
Kayal Iro (Warriors)
Matthew Timoko (Canberra Raiders)
Paul Turner (Warriors)
Selestino Ravuataumada (Warriors)
Sione Moala (Warriors)
Spencer Leniu (Penrith Panthers)
Starford Toa (Newcastle Knights)
Temple Kalepo (Warriors)
Tyler Slade (Warriors)
Vito Tevaga (Cronulla Sharks)

Head Coach: Ezra Howe
Assistant Coaches: Moehewa Armstrong, Francis Meli
Head Strength & Conditioning Coach: Donny Singe
Head Trainer: Junior Mautairi
Physio: Simon Keepa
Manager: Jerry Seuseu

The Junior Kiwis Under 19s will take on their Trans-Tasman rivals at Redcliffe’s Dolphin Stadium with kick-off scheduled for 1 pm NZT; the game will be televised live on SKY Sport.

https://nzrl.co.nz/junior-kiwis-u19s-named/

Changes to Junior Kiwis
In: Charbel Tasipale (Parramatta Eels)
Out: Matthew Timoko (Canberra Raiders), Spencer Leniu (Penrith Panthers)
 
Last edited:

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
7,359
877
113
Sunshine Coast
NATIONAL YOUTH TOURNAMENT DRAW 2019
Teams from Wellington, Auckland, Mid-Central, Upper Central, South Island and Northern Zones will compete for the 2019 15s and 17s National Youth Tournament titles, October 8-12 at Puketawhero Park, Rotorua

https://nzrl.co.nz/national-youth-tournament-draw-2019/?fbclid=IwAR08V_Vjoo2ehdw1QRtbfIAlkF-81dQs3RgbwSq3YmIOqnd_0xKl58CCChM
U15 - http://websites.sportstg.com/comp_info.cgi?a=ROUND&compID=532959&c=1-3926-0-463736-0
U17 - http://websites.sportstg.com/comp_info.cgi?a=ROUND&compID=532962&c=1-3926-0-463736-0
 
Last edited:

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
7,359
877
113
Sunshine Coast
Grassroots rugby league will be given a huge boost when the England Community Lions and Country Rugby League of New South Wales both tour New Zealand in October this year.

The tours will provide opportunities for New Zealand players to take on the visiting teams with the matches involving the Community Lions being broadcast live on SKY Sport.

The England Community Lions will kick off their first-ever New Zealand tour with a match against a North Island Championship Selection at Owen Delany Park in Taupo on October 24.

They’ll then feature against the New Zealand Māori Residents XIII team at the New Zealand Māori Rugby League National Tuakana Tournament in Rotorua on Sunday, October 27, with a third match to be announced soon.

The Country Rugby League of NSW team will play the same North Island Championship Selection taking on the Community Lions at the NZRL Youth Tournament at Pukerawhero Park in Rotorua on October 8, followed by an encounter with the Rockcote Canterbury Bulls at the new Christchurch home of rugby league, Ngā Puna Wai Sports Hub, on October 12.

https://nzrl.co.nz/international-teams-to-tour-providing-boost-to-grassroots-rugby-league/
 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
7,359
877
113
Sunshine Coast
Congratulations to Akarana taking out the 15s Grade final over Counties Manukau at the National Youth Tournament 18 - 6.

Congratulations to Counties Manukau taking out the 17s Grade final over South Island at the National Youth Tournament 24 - 20.
 
Last edited:

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
7,359
877
113
Sunshine Coast
NATIONAL YOUTH TOURNAMENT AWARDS & TOURNAMENT TEAMS
Congratulations to all prize winners and those selected for Tournament Teams at the 2019 National Youth Tournament.

15s Grade
15s Champions:
Akarana Falcons
15s Player of the Tournament: Keano Kini (Akarana)
15s Final MVP: Nathaniel Tangimataiti (Akarana)
Fair play 15s Team of the Tournament: Wellington Orcas
Manager of the Tournament: Rachael Te Hau (South Island)
Trainer of the Tournament: Joshua Te Aomarere (Wai-Coa-Bay)
Coach of the Tournament: Henry Nicholas (Akarana)

15s Tournament Team
Nathaniel TANGIMATAITI (Akarana), Keano KINI (Akarana), Jayden SMITH (Akarana), Benaiah IOELU (Akarana), Caylis LATU (Akarana), Taniela MAPUSUA-LOTAKI (Counties), Francis MANULELEUA (Counties), Ben PENI (Counties), Salesi FOKETI (Counties), Siamani LEULUAI (Northland), Dalls HURRELL-JONES (South Island), Felix FA’ATILI (South Island), Rico TAEPA KIHI (Auckland Vulcans), Jonte RIKIRIKI (Wai-Coa-Bay), Joseph O’LEARY (Wai-Coa-Bay), Jordan CHAPMAN (Wellington), Jacob LABAN (Wellington)

17s Grade
17s Champions:
Counties Manukau Stingrays
17s Player of the Tournament: Riley Pascoe (South Island)
17s Final MVP: Ethan Faitaua (South Island)
Fair play 17s Team of the Tournament: South Island Scorpions
Manager of the Tournament: Marty Brown (Akarana)
Trainer of the Tournament: Sean Witanga (Counties)
Coach of the Tournament: Archie Jacobs (South Island)
Referee of the Tournament: Justyne Mantagi-Lui
Referees’ Choice Referee of the Tournament: Keven Ah-Ken

17s Tournament Team
Wiremu KAIRE (Akarana), Flipo WHITEHOUSE-OPETAIA TOVIO (Auckland Vulcans), Jarney PROCTOR-HARWOOD (Counties), Peesi Valingi KEPU (Counties), Otukinekina KEPU (Counties), Jeremiah MARGRAFF (Counties), Sheldon RAPANA (Central), Tyson CHASE (Central), Jacob LOWE (South Island), Ethan FAITAUA (South Island), Thomas CAMPBELL (South Island), Riley PASCOE (South Island), Tamati CHRISTIE (South Island), Callum DONALDSON (South Island), Jaedon WELLINGTON (South Island), Dayna BIDOIS (Wai-Coa-Bay), Bailey UMAKI (Wai-Coa-Bay)

https://nzrl.co.nz/national-youth-tournament-awards-tournament-teams/
 
Last edited:

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
7,359
877
113
Sunshine Coast
New Zealand Rugby League (NZRL) will kick off the new year with their successful Talent Development Programme (TDP) which for the first time will also include the development of female player prospects. 2020’s TDP will engage nearly 100 potential Kiwi and Kiwi Ferns players, arming them with resources and skillsets necessary to fulfil their international rugby league aspirations.

Wednesday 15 – Saturday 18 January 2020 will see NZRL bring 25 under 16s and 25 under 18s (men) as well as 48 aspiring Kiwi Ferns (female) into camp at St. Peters School, Cambridge.