Rugby League NZRL Junior Development

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
National Youth Tournament Finals
U17
1st/2nd

Akarana 30 Counties 22

Man of the Match – Jyris Glamuzina

3rd/4th
Southern 16 Auckland Vulcans 26

5th/6th
Wellington 14 Wai-Coa-Bay 25

7th/8th
Central 26 Northern 14

Merit Team
Aso FRETTON AKARANA (ROOSTERS)
Naufahu WHYTE AKARANA (ROOSTERS)
TJ DEVERY AKARANA
Jyris GLAMUZINA AKARANA
Moala GRAHAM-TAUFA AKARANA (ROOSTERS)
Tyson CHASE CENTRAL
Semisi SIKEI COUNTIES
Sione MOALA COUNTIES
Feao TONGIA COUNTIES
Paea FOTU COUNTIES
Caius FA’ATILI SOUTHERN
Griffen NEAME SOUTHERN (COWBOYS)
Okustino LUI VULCANS (KNIGHTS)
Konrad TU’UA VULCANS
Sean FIELD WAI-COA-BAY
Maui WALLACE WELLINGTON
Dallas McEWAN WELLINGTON

http://nzrl.co.nz/national-youth-tournament-finals-17s/
 
Last edited:

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
National Youth Tournament Finals
U15

Auckland Vulcans 16 def South Island Scorpions 14
All other results TBC

Player of the Tournament – Stanley Iongi
Man of the Match – Stanley Iongi

Merit Team
Paaua PAPUNI-ABBOTT AKARANA
Arama KITE CENTRAL
Ali LEIATAUA COUNTIES
Kevan THOMPSON-CAMPBELL COUNTIES
Francis MANULELEUA COUNTIES
Ben PENI COUNTIES
Jaedon WELLINGTON SOUTHERN
Uriah TULI SOUTHERN
Felix FA’ATILI SOUTHERN
Jack CAMPBELL SOUTHERN
Nathaniel CAMA VULCANS
Filipo WHITEHOUSE-OPETAIA TOVIO VULCANS (SEA EAGLES)
Stanley IONGI VULCANS
Heneli LUANI VULCANS
Tome POONA WAI-COA-BAY
Manaia NGATAKI-MATTHEWS WAI-COA-BAY
Joshua WILLIAMS WELLINGTON

http://nzrl.co.nz/national-youth-tournament-finals/
 
Last edited:

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
NZ 16s Player of the Year 2018
Finalists

Sione Moala (Counties Manukau, Auckland)
Quinnlan Tupou (Counties Manukau, Auckland)
Lani Graham-Taufa (Akarana, Auckland)

NZ 18s Player of the Year 2018
Finalists

Kayal Iro (NZ Warriors)
Tyler Slade (NZ Warriors)
Mahuta Ngataki-Matthews (Upper Central, Waikato)

https://nzrl.co.nz/nzrl-awards-finalists-named/
 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
NZRL TALENT DEVELOPMENT PROGRAMME OUTLINE
Wednesday 23 – Friday 25 January 2019 (Three-day camp)
St. Peters College, Cambridge
Note: This is a closed camp between Wednesday 23 and Thursday 24 January however, the trial day will be open to all and is free of charge. Details below:
Trial Day Schedule: Friday 25 January 2019
10.00am – 16s Trial Commences
11.45am – 18s Trial Commences

2019 TDP U16 Players
Akarana:
Paaua Papuni-Abbott; Benaiah Ioelu; Tevita Tafea; Pita Wilson
Counties Manukau: Ali Leiataua; Kavan Thompson-Campbell; Francis Manuleleua; Ben Peni; Carlos Tarawhiti; Salesi Ataata
Mid Central: Arama Kite; Tuhokairangi Miller; Fatiauma Moeahu-Leota
Northland: Esmonde Parangi
Southern: Felix Fa’atili; Jaedon Wellington; Jack Campbell; Uriah Tuli; Nikau Waikato; Unafato Uasi; Ethan Faitaua
Auckland Vulcans: Nathaniel Cama; Filipo Whitehouse-Opetaia Tovio; Nathaniel Tangimataiti; Stanley Iongi; Heneli Luani; Michael Angelo Taufau; Sione Fotuaika; Sione Latoa Vaihu; Demitric Sifakula
Upper Central: Tome Poona; Cassius Cowley; Te Wano Ngamotu-Tahana; Manaia Ngataki-Matthews
Wellington: Poto Akavi; Joshua Williams

Management U16
Head Coach: Bejay Hewitt (Akarana)
Assistant Coaches: Chris Langley (Upper Central), Eugene Davis (Upper Central), Archie Jacobs (Southern), Pete Butler (Mid Central)
Managers: Ben Vaipaata (Aorere College); Marty Brown (Akarana)
Trainers: Adam Jones (Southern); Haze Rewiti (Mid Central); Iripa Rangi (Nz Warriors); Sean Whitanga (Counties)

2019 TDP U18 Players
Akarana:
Caleb Pese; Jonah Palota-Kopa; Jyris Glamuzina; Lani Graham-Taufa; Matthew Palu; Moala Graham-Taufa; Luani Tavake Naufahu Whyte; Sefa Roache; Temple Kalepo; Tj Devery; Totive Junior Tuileisu
Counties Manukau: Albert Talakai; Eteru Ropati; Feao Tongia; Josiah Karapani; Otukinekina Kepu; Paea Fotu; Semisi Sikei; Simisi Tapa; Sione Moala; Soakai Taufa; Tyrone Waipouri; William Fakatoumafi; Quinnlan Tupou; Peesi Vailangi Pasi Kepu
Mid Central: Brooklyn Herewini; Daeon Amituanai; Tyson Chase
Southern: Caius Fa’atili; Elijah Tuhura; Jordan Coleman; Levi Pascoe
Auckland Vulcans: Konrad Tu’ua
Upper Central: Sean Field; Tukimihia Simpkins
Wellington: Dallas Mcewan; Maui Wallace

Management U18
Head Coach: Tusa Lafaele (Counties)
Assistant Coach: Cody Walker (Akarana), Daniel McEwan (Wellington), Phil Gordon (Akarana)
Managers: Junie Shelford (Northland); Tania Harris (Counties)
Trainers: Lee Paru (Southern); Jasen Mcarthy (NZ Warriors)

https://nzrl.co.nz/nzrl-talent-development-programme-announced-for-2019/
 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
NZ 16s Player of the Year 2018
Finalists

Sione Moala (Counties Manukau, Auckland)
Quinnlan Tupou (Counties Manukau, Auckland)
Lani Graham-Taufa (Akarana, Auckland)

NZ 18s Player of the Year 2018
Finalists

Kayal Iro (NZ Warriors)
Tyler Slade (NZ Warriors)
Mahuta Ngataki-Matthews (Upper Central, Waikato)

https://nzrl.co.nz/nzrl-awards-finalists-named/
Congrats to:

NZ U16 Player of the Year
Sione Moala (Counties Manukau, Auckland)

NZ U18 Player of the Year
Tyler Slade (NZ Warriors)

https://nzrl.co.nz/2018-nzrl-award-winners-announced/
 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
National Talent Development Programme

Wednesday 23 – Friday 25 January 2019 (Three-day camp)
St. Peters College, Cambridge

Note: This is a closed camp between Wednesday 23 and Thursday 24 January however, the trial day will be open to all and is free of charge. Details below:

Trial Day Schedule: Friday 25 January 2019
10.00am – 16s Trial Commences
11.45am – 18s Trial Commences

2019 TDP 16s players
Akarana: Paaua Papuni-Abbott; Benaiah Ioelu; Tevita Tafea; Pita Wilson, Zyon Maiu’u; Counties Manukau: Ali Leiataua; Kavan Thompson-Campbell; Francis Manuleleua; Ben Peni; Carlos Tarawhiti; Salesi Ataata; Mid Central: Arama Kite; Tuhokairangi Miller; Fatiauma Moeahu-Leota; Northland: Esmonde Parangi, Tea-Rani Woodman Tuhoro; Southern: Felix Fa’atili; Jaedon Wellington; Jack Campbell; Uriah Tuli; Nikau Waikato; Unafato Uasi; Ethan Faitaua; Auckland Vulcans: Nathaniel Cama; Filipo Whitehouse-Opetaia Tovio; Nathaniel Tangimataiti; Stanley Iongi; Heneli Luani; Michael Angelo Taufau; Sione Fotuaika; Sione Latoa Vaihu; Demitric Sifakula; Upper Central: Tome Poona; Cassius Cowley; Te Wano Ngamotu-Tahana; Manaia Ngataki-Matthews; Wellington: Poto Akavi; Joshua Williams

2019 TDP 18s players
Akarana: Caleb Pese; Jyris Glamuzina; Lani Graham-Taufa; Matthew Palu; Moala Graham-Taufa; Luani Tavake Naufahu Whyte; Temple Kalepo; Tj Devery; Totive Junior Tuileisu; Counties Manukau: Albert Talakai; Eteru Ropati; Feao Tongia; Josiah Karapani; Otukinekina Kepu; Paea Fotu; Semisi Sikei; Simisi Tapa; Sione Moala; Soakai Taufa; Tyrone Waipouri; William Fakatoumafi; Quinnlan Tupou; Peesi Vailangi Pasi Kepu; Mid Central: Brooklyn Herewini; Daeon Amituanai; Tyson Chase; Southern: Caius Fa’atili; Elijah Tuhura; Jordan Coleman; Levi Pascoe; Thomas McKenzie; Auckland Vulcans: Konrad Tu’ua; Upper Central: Sean Field; Tukimihia Simpkins; Maui Carroll; Wellington: Dallas Mcewan; Maui Wallace

 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
16s – Fisher-Harris – 10am
Ali LEIATAUA
Salesi ATAATA
Faitiauma MOEAHU-LEOTA
Uriah TULI (C)
Kavan THOMPSON-CAMPBELL
Benaiah IOELU
Nikau WAIKATO
Arama KITE
Ethan FAITAUA
Ben PENI
Carlos TARAWHITI
Paaua PAPUNI-ABBOTT
Tavita TAFEA
Esmonde PARANGI
Jack CAMPBELL
Zion MAIU’U
Sione LATOA VAIHU
Sione FOTUAIKA
Portman PAUL
16s – Team Papali’i – 10am
Poto AVAKI
Unaloto UASI
Filipo WHITEHOUSE-OPETAIA TOVIO
Nathaniel CAMA
Tea-Rani WOODMAN TUHORO
Francis MANULELEUA
Cassius CAMA
Pita WILSON
(C) Stanley IONGA
Felix FA’ATILI
Heneli LUANI
Nathaniel TANGIMATAITI
Manaia NGATAKI-MATTHEWS
Tome POONA
Demitric SIFAKULA
Te Wano NGAMOTU-TAHANA
Tuhokairangi MILLER
Jaedon WELLINGTON
Joshua WILLIAMS

 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
18s – Team Wiki – 12pm
Moala GRAHAM-TAUFA
Daeon AMITUANAI
Naufahu WHYTE
Maui CARROLL
Soakai TAUFA
Tyrone WAIPOURI
Brooklyn HEREWINI
Te Oranga HAIKA
Dallas McEWAN
Otukinekina KEPU
Semisi SIKEI
Peesi Vailingi Pasi KEPU
Caleb PESE (C)
Sean FIELD
Jordan COLEMAN
Tyson CHASE
Levi PASCOE
Maui WALLACE
Taniela OTUKOLO
18s – Team Lauititi – 12pm
William FAKATOUMAFI
Lani GRAHAM-TAUFA
Paea FOTU
Eteru ROPETI
Albert TALAKAI
Konrad TU’UA
Sione MOALA
Jyris GLAMUZINA
(C) Temple KALEPO
Caius FA’ATILI
TJ DEVERY
Matthew PALU
Elijah TUHURA
Semisi TAPA
Quinnlan TUPOU
Josiah KARAPANI
Thomas McKENZIE
Tukimihia SIMPKIN
Totive Junior TUILEISU

 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
New Zealand Resident 16s Wider Squad
AKARANA; Benaiah Ioelu, Zion Maiu’u, Paaua Papuni-Abbott: AUCKLAND; Nathaniel Tangimataiti, Nathaniel Cama, Stanley Iongi, Heneli Luani, Sione Vaihu, Filipo Whitehouse-Opetaia Tovio, Sione Fotuaika: COUNTIES MANUKAU; Ali Leiataua, Ben Peni, Carlos Tarawhiti, Salesi Ataata, Francis Manulelua. MID CENTRAL; Arama Kite, Fatiauma Moeahu-Leota: NORTHLAND; Tea-Rani Woodman-Tuhoro: SOUTHERN; Felix Fa’atili, Jaedon Wellington, Ethan Faitaua, Nikau Waikato, Uriah Tuli: UPPER CENTRAL; Manaia Ngataki-Matthews, Cassius Cowley: WELLINGTON; Joshua Williams.

Head Coach: Bejay Hewitt
Assistant Coaches: Eugene Davis and Chris Langley
Trainers: Sean Witanga

New Zealand Resident 18s Wider Squad
AKARANA; Caleb Pese, Luani Tavake Naufahu Whyte, Moala Graham-Taufa, Jyris Glamuzina, Lani Graham-Taufa, Matthew Palu, Temple Kalepo, Totive Junior Tuileisu: AUCKLAND; Eteru Ropati: COUNTIES MANUKAU; Otukinekina Kepu, Peesi Vailangi Kepu, Semisi Sikei, Taniela Otukolo, Paea Fotu, Quinnlan Tupou, Semisi Tapa, Sione Moala, William Fakatoumafi: MID CENTRAL; Brooklyn Herewini, Tyson Chase: SOUTHERN; Jordan Coleman, Levi Pascoe, Caius Fa’atili. UPPER CENTRAL; Sean Field, Tukimihia Simpkins. WELLINGTON; Dallas McEwan.

Head Coach: Tusa Lafaele
Assistant Coaches: Cody Walker and Daniel McEwan
Trainers: Lee Paru and Jasen McCarthy
Manager: Tania Harris
Physio: Allan Horn

 

S J

Moderator
Staff member
Feb 2, 2013
19,534
1,435
113
106
Time Traveller
Slowly but surely the League in NZ is growing.

It has some pretty tough opposition against the Union.
 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
Future Warriors 16s 30 (Francis Manuleleua 2, Ethan Faitaua, Whetu King-Taufa, Tamiro Armstrong, Kyson Kingi tries; Francis Manuleleua 3 conversions def Auckland Vulcans 16s 10 (Heneli Luani, Kavan Thompson-Campbell tries; Keano Kini conversion).

Pre: https://www.warriors.kiwi/news/2019/04/12/top-junior-talent-to-square-off-in-nrl-curtain-raiser/
Report: https://www.warriors.kiwi/news/2019/05/07/future-warriors-fixture-huge-success/
Gallery: https://www.warriors.kiwi/news/2019/05/09/in-pictures-future-warriors-v-auckland/
 

ALX22

Well-Known Member
May 2, 2013
5,618
597
113
Sunshine Coast
Grass roots rugby league will be given a huge boost when the England Community Lions and Country Rugby League of New South Wales both tour New Zealand in October this year.

The tours will provide opportunities for New Zealand players to take on the visiting teams with the matches involving the Community Lions being broadcast live on SKY Sport.

The England Community Lions will kick off their first-ever New Zealand tour with a match against a North Island Championship Selection at Owen Delany Park in Taupo on October 24.

They’ll then feature against the New Zealand Māori Residents XIII team at the New Zealand Māori Rugby League National Tuakana Tournament in Rotorua on Sunday, October 27, with a third match to be announced soon.

The Country Rugby League of NSW team will play the same North Island Championship Selection taking on the Community Lions at the NZRL Youth Tournament in Rotorua on October 8, followed by an encounter with the Rockcote Canterbury Bulls at the new Christchurch home of rugby league, Ngā Puna Wai Sports Hub, on October 12.

https://nzrl.co.nz/international-teams-to-tour-providing-boost-to-grassroots-rugby-league/